Mimmejä ja maisemia 19.8.-10.9.2025 | Leila Hätönen ja Sanna Leino
Syksyn 2025 valtuustosalin taidenäyttelyiden sarjan avaa Leila Hätösen ja Sanna Leinon valokuvanäyttely Mimmejä ja maisemia. Leinon ja Hätösen yhteisnäyttely esittelee luontoa ja ihmisiä valokuvataiteen muodossa. Mimmejä ja maisemia -valokuvanäyttely on koettavissa Tammelan kunnan valtuustosalissa 19. elokuuta - 10. syyskuuta.
Valokuvaus, voimavarani
Olen valokuvannut koko ikäni, ensin luontoa ja eläimiä.
Seitsemän vuotta sitten löysin rivitanssin maailman.
Harrastuksen myötä sain uusia ihania ystäviä, joita kuvaan erittäin mielelläni haastaakseni itseäni uusien ideoiden synnyttyä.
Valokuvaus antaa suunnattomasti iloa ja onnistumisen tunnetta niin malleilleni kuin itsellenikin. Se on siis molemminpuolista hyvänmielen vuorovaikutusta.
Myös voimaannuttava valokuvaus kuuluu jonkin verran harrastuksiini.
Olen kuullut, että mallinani on helppoa ja rentoa olla. Toivottavasti sinäkin näet kuvissani sen saman tunteen ja palon, jota tunnemme kuvia ottaessamme.
Leila Hätönen
Luonnossa sielu lepää
Sain ensimmäisen kamerani muistaakseni 12-vuotiaana. Hevoskärpäsen puremana kuvasin aluksi hevosia, sitten myöhemmin aloin kuvata kaikkea muutakin. Lasten syntymän jälkeen kuvaus keskittyi luonnollisesti heidän kasvunsa ja perheen puuhien tallentamiseen. Digikuvaaminen mullisti maailman ja salli äärettömän ympäristön tallentamisen.
Luonto on aina ollut voimavarani. Jo teininä minulla oli muutama lempipaikka, jossa oli helpompi hengittää ja juurtua osaksi luontoa. Nykyään kuvaan paljon värejä, pintoja, tunnelmia. Jaksan innostua joka ikisestä auringon noususta ja laskusta, huurretuista kasveista, mystisestä usvasta. Liikun luonnossa päivittäin kävellen, ratsain, pyörällä. Istuskelen rantakivellä. Huokailen luonnon kauneutta. Välillä työmatkat autolla kestävät kauan, kun kuvaan maisemaa upean usvan tai auringonnousun takia. Tämän näyttelyn kuvat ovat Jokioisten ja Ypäjän seudulta. Päivittäinen hetkien tallentaminen toimii päiväkirjanani.
Sanna Leino
MIMMEJÄ JA MAISEMIA 19.8.-10.9.2025 | Leila Hätönen ja Sanna Leino
Tammelan kunnantalon valtuustosali
vapaa pääsy, avoinna kirjaston palveluaikoina